30 september 2016
kl 19.00 - 01.00
avvikande tider förekommer

Sätter vi eld på Konstnatten !
Där du finner de 21 eldarnas sken
är Du välkommen i



Årsmöte Södra Ölands Konstförening
15 maj kl 11.00 på Café SöderBönor i Mörbylånga
Anmäl dej senast 10 maj till siw@oland.st

Info karta samt innehåll i deltagarsidorna avser Konstnatten 2015







Konstnatten stöds med aktivitetsbidrag från:



GLÖMMINGE VENTLINGE DELTAGARE MED BLÅ RING
ÖPPET 19.00 - 02.00
DELTAGARE MED GRÖN RING
ÖPPET 19.00 - 03.00


DELTAGARE SOM FÅTT
EN RÖD BAKGRUND:
= AKTIVITET MED STÖD AV BIDRAG
FRÅNG MÖRBYLÅNGA KOMMUN
1 Alsens Hantverk 45 Norrgården Gårdsbutik
FÄRJESTADEN MÖRBYLÅNGA 46 Majslabyrinten-Theo Janson
2 Paradisverkstaden 20 ICA-Skansen GRÖNHÖGEN
3 Lotta & Mary Keramik 21 Atelje Sockerbruket 47 Båthuset Galleri & Café
KVARNBACKEN 22 Coop-Konsum 48 "Art Factory"
4 Hantverksgalleriet 23 Blå Kulan, galleri o silversmedja NÄSBY NAV 163
TÄVELSRUM 24 Konstateljen Richard Wikar 49 Logi
5 Ribes Läder 25 Södra Ölands Konstförening 50 Lars Apelmo
ÖLANDS SKOGSBY 26 Betina Huber, The GLASSBOX 51 Galleri Tinnert
    52 Janis von Heyking
6 Ateljé Printz 27 Atelje 3 Hedin ÖSSBY
7 Ölands Folkhögskola MÖRBYLÅNGA KYRKBY 53 Galleri Stenladan
8 Galleri Häxkonst 28 Bengt Winbladh-Mirabellgården EKETORP
KARLEVI BETEBY 54 Eketorps Borg
9 Birgitta Bjurfalk 29 Beteby Konstgård KVINNSGRÖTA
VICKLEBY KASTLÖSA NY 2016
Kvinsgröta 204 Galleri Atelje
10 Bessie Johanson 30 Galleri Pingatan 2 55Anders Ehrlemark
11 Capellagården 31 Ann Lindström GAMMALSBY/GRÄSGÅRD
STORA FRÖ 32a Allégården
  32b Allégården TORNGÅRD
13 Ölands Örtagår 33 Bengt Tuden 57 Ylka Form
14 Jönssons Magasin 34 Galleri Fågelform-A. Hedin MELLBY TORP
15 Atelje Åkerman 35 G. Holmewi / M. Wirkander 58 Peter Nilsson
16 Irene Leijon 36 Kastlösa Glashytta TRIBERGA
    NY 2016 Helges Hus
RESMO 37 Pär Mauritzson 59 Atelje Oldergården
17 Resmo Krukmakeri 38 Bibiprodukter 60 Havtornsgården
39 Galleri Alvaret SLAGERSTAD
  40 Ove Kaneberg
  BJÄRBY 62 Atelje Slagerstad
  41 Alvine De Mander SKARPA ALBY
  GÅRDSTORP 103 NY 2016 Atelje Lusthuset
  42 Britt-Marie Arvesten SÖDRA SANDBY
  SÖDRA MÖCKLEBY
  44 Ateljé Liz 65 Galleri Undantaget
    LÅNGRÄLLA
  NY 2016 Patrik Allgulander
  BLÄSINGE
  66 Rymdepos - ljusinstallation
  NY 2016Atelje Himlavid -
Jeanette Björkman